Algebra Made Meaningful

 

 

---

 

 

 

 

Exercises For Chapter 1

 

 

 

 

 

 

1

Cups of Juice

2

Bags of Sugar

3

Bag of Chips

4

Bicycle Trip

5

Fence

6

100-Yard Race

7

Wall Paint

8

Tickets

9

Gas Consumption

10

Rope

 

 

 

 

1

Cups of Juice

 

 

How many quarts can you fill with 8 cups of juice?

 

2

Bags of Sugar

 

 

How many one-pound bags do you need to purchase 32 ounces of sugar?

 

 

3

Bag of Chips

 

 

How much will it cost to buy 10 bags of chips if one bag costs 3 dollars?

 

 

4

Bicycle Trip

 

 

How many hours will it take a bicycle traveling at 30 miles per hour to travel 60 miles?

 

 

5

Fence

 

 

How many feet of fence can you purchase at 5.00 dollars per foot if you have 200 dollars.

 

 

6

100-Yard Race

 

 

How many meters did runners run when they ran the 100-yard race?

 

 

 

7

Wall Paint

 

 

How many quarts of paint do you need to cover 8 square yards of wall if it takes one-fourth pint for each square yard.

 

 

 

8

Tickets

 

 

How much money do you need to purchase 20 tickets at 10 dollars per ticket?

 

 

 

9

Gas Consumption

 

 

How many gallons do we need to purchase in order to travel 100 miles if the car consumes gas at a rate of 25 miles per gallon?

 

 

10

Rope

 

 

How many yards of rope must you have to reach 300 feet.

 

 

 

 

 

 

Home  |  Top

 

Copyright 2004  Dr. Ranel E. Erickson