Algebra Made Meaningful

 

 

---

 

 

 

 

Word Problem Examples (Constant-Rate)

 

 

 

 

 

 

1

Gasoline Tank

2

Dividing Oil

3

Passing Exam

4

Fabric Purchase

5

Painting Job

6

Soup Recipe

7

Patio Tiles

8

Distance Runner

9

Flying Jet

10

Electrical Consumption

11

Concert Attendance

12

Discount Price

13

Wholesale Markup

14

Inclined Ramp

 

 

 

 

1

Gasoline Tank

 

 

The gasoline tank will hold 20 gallons. How much will it cost to fill an empty tank with fuel that costs $2.00 per gallon?

 

 

2

Dividing Oil

 

 

Five gallons of oil could be divided into how many pint jars?

 

 

3

Passing Exam

 

 

Usually, 3 out of 4 students pass the math placement exam. If 60 students take the exam, about how many do we expect to pass?

 

 

4

Fabric Purchase

 

 

If you have $18 dollars to purchase fabric at a price of 4 dollars per yard, how many inches can you buy?

 

 

5

Painting Job

 

 

The painter took 2 hour and 30 minutes to finish the job. How much did he earn if he gets paid $10 per hour?

 

 

6

Soup Recipe

 

 

The soup recipe calls for 2 cups of water for 3 cups of mixed vegetables. How many cups of mixed vegetables should be added to 12 cups of water?

 

 

7

Patio Tiles

 

 

The mason used 8 tiles per square foot to cover a patio 12 ft wide and 20 ft long. How many tiles did he use?

 

 

8

Distance Runner

 

 

The long distance runner covers about 5 meters per second. How many minutes does it take to run 3 kilometers?

 

 

9

Flying Jet

 

 

How far can a jet fly in 2 hours if it travels 12 miles every 3 minutes?

 

 

10

Electrical Consumption

 

 

If the electrical device uses 4 kilowatts per hour. How many hours will it take to use 12 kilowatts?

 

 

11

Concert Attendance

 

 

Only 30 percent of the total class will attend the concert. How many concert tickets do we purchase if the total number of students in the class is 40?

 

 

 

12

Discount Price

 

 

If a discount is 20% of the marked price, how much do you need to pay for a pair of shoes with a $30.00 marked price.

 

 

13

Wholesale Markup

 

 

If the store marks up the wholesale price by 10%, what was that wholesale price if the retail cost is $55.00?

 

 

14

Inclined Ramp

 

 

If the slope of an inclined ramp increases in height by 2 ft for every 3 ft along the ground, how far is the base of the ramp from a 10 foot platform?

 

 

 

 

 

 

Home  |  Top

 

Copyright 2004  Dr. Ranel E. Erickson